- středa 7. únor 2018
Ve dnech 11. – 13. ledna se v Janských Lázních konalo tradiční sympozium rehabilitační a fyzikální medicíny, kterého se zúčastnila řada specialistů v oborech ortopedie, neurologie a rehabilitace.
Úplně poprvé zde představila svůj sortiment německá firma Pohlig, která se zabývá výrobou high-tech ortéz na míru. Účastníci konference obdivovali sofistikovanost výrobků, které jsou zhotoveny z nejmodernějších materiálů a jejichž patentovaný koncept fungování nabízí pacientům zcela ojedinělé terapeutické benefity.
Přímo ve stánku Pohlig se mohli odborníci seznámit s případovými studiemi terapie u dětí s dětskou mozkovou obrnou. Velký zájem byl o terapii dynamickými ortézami na dolní končetiny, které prodlužují lýtkový sval a jsou u velké části dětských pacientů se spastickou diparézou ideální volbou konzervativní léčby.
„V Německu a Rakousku, kde má naše firma zastoupení, se lékaři snaží léčit primárně konzervativně, tedy bez nutnosti chirurgického zásahu,“ říká Michal Musil z firmy Pohlig, a pokračuje. „Proto jsou naše ortézy značně populární. Výsledky terapie zejména u spastické diparézy jsou výborné. Nabízíme ale terapii i pacientům s jinými diagnózami, příkladem je spinální svalová atrofie a podobně.“
Firma Pohlig zaujala svými výrobky i rodiče dětských pacientů, kteří v rámci sympozia prezentaci výrobků shlédli. V únoru tak první dětští pacienti z Česka podstoupili vyšetření ve Vídni, kde jim následně firma vyrobí ortézy přímo na míru.
Expanzi ortéz Pohlig do České republiky podnítila Petra Horáková Krištofová, podnikatelka, fundraiserka a také maminka holčičky se spastickou diparézou. "Do Vídně jsme s dcerou přijeli v roce 2014, kdy měla z Čech čerstvou indikaci ke dvěma operacím," vysvětluje Petra Horáková Krištofová a pokračuje: "Díky ortézám Pohlig nemusela podstoupit ani jednu. Když jsem viděla první výsledky, hned jsem oslovila pana Musila s tím, že Česko je určitě zajímavý trh. Je zde spousta dětí, jako je má dcera, kterým by ortézy mohly pomoci. A tak jsme se v roce 2018 vydali do Jánských Lázní, kde jsme na mé dceři demonstrovali přednosti těchto ortéz. A pak už to šlo ráz na ráz."
Problém, který zůstává, je úhrada těchto ortéz. "Viděla jsem v médiích i na sociálních sítí mnoho dětí, které pořádají sbírky," říká Petra Horáková Krištofová. "Mrzí mě, že se pojišťovny k této nenahrditelné léčbě staví takto negativně. Věřím však, že když spojíme s rodiči síly, podaří se nakonec pojišťovny přesvědčit, že tato léčba nemá v Česku alternativu a měla by být tedy plně hrazena ze zdravotního pojištění," uzavírá Petra Horáková Krištofová.
Další články k tématu:
Články
- Nejnovější
- Nejčtenější