Přihlásit se  \/ 
x
x

Počátky tejpování můžeme najít v Japonsku, kdy v roce 1979 chiropraktik a akupunkturista Kenzo Kase kinesio tejpování poprvé navrhl. Sledoval účinky tradičního, pevného tejpování na zraněních a domníval se, že kinesio tejpy napomohou správné cirkulaci do zraněného svalu a pasivně tak podpoří co nejsprávnější pohyb.

Tejpování, tejpy

Kinesio tejpy jsou speciální pásky z bavlny, mají ale na rozdíl od klasických tejpů elastické vlastnosti, díky kterým se dobře přizpůsobují (natahují, smršťují) a drží na kůži. Tradiční (původní) tejpování má splňovat funkci imobilizace (znehybnění) zraněného místa (kloubu). Kinesio tejpy mají naopak také mobilizační funkci – mechanicky zabraňují vadné a podporují správnou funkci kloubů svalových skupin.

Tejpování v terapii DMO

Tejpování sice v žádném případě nemůže nahradit fyzioterapii, dokáže ji však podpořit – tejp stimuluje proprioreceptory v kůži, které jsou v přímé souvislosti s funkcí kosterního a svalového systému.

V případě DMO může tejpování napomoci:
• Normalizaci svalového tonu (zmírnění spasticity, podpora hypotonických svalů)
• Uvolnění přetížených svalových vláken (fascií)
• Prevenci deformit vznikajících právě v důsledku nerovnoměrného svalového napětí
• Při akutních bolestivých stavech (silná spasticita a z ní plynoucí přetížení kloubů, u DMO typicky bolestivá luxace kyčlí)
• Zlepšení držení těla (v důsledku regulace svalového napětí)

Tejpování jako doplňkovou metodu využívají například terapeuté Bobath konceptu, ale lze je samozřejmě využít i jindy. Přesto je důležitá správná aplikace tejpu i výběr vhodné pásky, který by neměl podléhat laickému rozhodnutí. Vlastnosti tejpů se různí i vzhledem k jejich šířce a pevnosti, obvykle je tedy zkušený terapeut tím, kdo by měl tejp vybrat a aplikovat. Tejpy jsou propustné, přesto vydrží (díky lepidlu z lékařské pryskyřice (které sporadicky způsobuje alergickou reakci) na kůži cca 3 - 5 dní. Jeho odstraňování může být pro děti hodně nepříjemné, doporučuje se jejich odmočení v teplé vodě a následné opatrné odstranění.

Vstup do diskuze

Upozornění

Portál detska-mozkova-obrna.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady a názory v diskuzním fóru, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu, společnosti PHK MARKETING s.r.o.

dětská mozková obrna

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

Pomáháme Nadačnímu fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře". Zdravá děloha = zdravé dítě.
Více na www.apolena.eu.