Spastickou diparézu objevil (a poprvé popsal) anglický lékař Wiliam Little v roce 1860. Charakteristické symetrické postižení dolních končetin tak na nějaký čas vešlo do dějin medicíny pod pojmem „Littleova choroba“, než byla identifikována jako další z forem dětské mozkové obrny.
Druhy DMO
Spastická kvadruparéza je mezi oboustrannými spastickými formami DMO zastoupena 25 %, jedná se tedy o vůbec nejčastější formu DMO. Je důsledkem poškození obou mozkových hemisfér (vlivem kontuze či krvácení). Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění.
Spastická hemiparéza patří do 30 % jednostranných spastických forem dětské mozkové obrny. Hemiparéza tvoří přibližně 22,5 % z tohoto počtu ( 0,5 % zaujímá velmi vzácně se vyskytující monoparéza). Vzniká-li hemiparéza prenatálně, pak (často i z nezjištěných příčin) jako důsledek cysty v mozku, která nezasáhne pouze šedou kůru mozkovou, ale také jiná centra. Tím lze vysvětlit vyšší procento pravděpodobnosti přidružených onemocnění, než je tomu u spastické diparézy.
Podobně jako v případě atethoidní formy DMO není výskyt cerebelární formy DMO příliš častý a dosahuje zhruba 8% celkové incidence DMO. Její výskyt není nijak determinován – postihuje předčasně narozené novorozence (kde vzniká v důsledku periventrikulární leukomalácie, ischemického (ischemie = nedokrvení) postižení bílé hmoty mozkové), ale její příčinou může být například také infekce v průběhu těhotenství.
Atetóza, athetoidní forma dětské mozkové obrny, se vyskytuje vzácně, zhruba v 8 % případů všech DMO. Vzniká v důsledku poškození bazálních ganglií, což jsou shluky neuronů, které se nacházejí ve středním mozku.
Články
- Nejnovější
- Nejčtenější